O coworkingu BOBR

Začínáte podnikat a chybí vám kancelářské prostory, nebo pracujete z domova, kde nenacházíte potřebný klid pro práci a cítíte se sociálně vyloučeni? Tak zbystřete, možná právě pro vás je vhodný nový trend tzv. coworking, neboli systém sdílených kanceláří. O výhodách a podmínkách coworkingu jsme si popovídali s Jiřím Sládkem, zakladatelem Coworkingu BOBR ve Staré Boleslavi.

Co bylo prvotním impulsem založit v našem městě coworkingové centrum?
Poměrně dlouhou dobu jsem pracoval z domova a byl jsem tím pádem trochu sociálně izolován. Došel jsem k závěru, že prostě musím oddělit pracovní a soukromý život a vystoupit z té pomyslné bubliny, kterou jsem si doma vytvářel. Dojíždění do Prahy mi přišlo z časového hlediska neefektivní, a tak jsem se poohlížel po nějakých coworkingových prostorách. V našem městě nic takového nebylo, tak jsem zkusil vyplnit mezeru na trhu a zabít dvě mouchy jednou ranou.

Na jakém principu vaše coworkingové centrum funguje?
Máme k dispozici 7 pracovních stolů ve dvou kancelářích, zasedací místnost a společné sociální zázemí v podobě vybavené kuchyňky a toalet. Samozřejmostí je vysokorychlostní připojení k internetu, dataprojektor, promítací plátno a další nezbytnosti. Zájemce (coworker) si může pronajmout své místo na práci buď v neomezeném, nebo částečném měsíčním tarifu. Naše centrum je otevřené od 7 hodin ráno do 22 hodin večer. Ceny se pohybují v rozmezí od 400 Kč do 2000 Kč za měsíc, záleží na počtu hodin strávených v našem centru. Flexibilně umíme nabídnout i množstevní slevy a individuální přístup.

Částečně jste to již zmínil v úvodu, ale co je největší výhodou coworkingového centra?
Coworkingové centrum je vhodné jak pro začínající podnikatele, kteří ušetří náklady oproti vlastní kanceláři, tak například pro živnostníky, kteří pracovali z domova, ale doma se jim změnily podmínky pro práci. Narodily se jim děti, nebo rekonstruují dům a nyní hledají, ať už dočasně, nebo dlouhodobě, klidnější prostředí, kde se mohou lépe soustředit. Vzhledem k tomu, že je zde široká paleta profesionálů, mohou spolu jednotliví coworkeři konzultovat své problémy, navzájem si vyměňují zkušenosti, inspirují se a motivují. A sociální aspekt zde také hraje velkou roli.

Kdo tedy vaše centrum již využívá?

Máme zde účetní, IT odborníky, programátory, ale i například on-line marketéra, který pracuje pro velké nadnárodní korporátní firmy, které sídlí v Praze. Ostatně naše centrum nevyužívají jen naši občané, ale i zájemci z Prahy. Přímo u budovy je zastávka autobusu, který je na Černém Mostě za 15 minut a oproti pražským centrům jsme cenově výhodnější.

V budově však nesídlí jen Coworking BOBR, ale i jiné subjekty, že?

Ano, kromě sdílených kanceláří coworkingového centra si zde mohou v přízemí klasicky pronajmout samostatné kanceláře i jiné subjekty. Provozovnu zde má například kadeřnictví, manikúra nebo pedikúra. Nabízíme i prostory pro jednorázová školení, nebo semináře.

Jaké máte plány do budoucna?

V souvislosti s nárůstem počtu coworkerů plánujeme rozšíření kapacit, a to pracovních i parkovacích míst. Ačkoliv již nyní si mohou naši coworkeři u nás zacvičit například jógu, nabrat sílu v relaxačním křesle, či na fatboy, nebo po cestě na kole se u nás mohou osprchovat, chtěli bychom prostředí ještě více zatraktivnit. Plánujeme rekonstrukci terasy, aby bylo možné pracovat na vzduchu, lépe využít relaxační místnost a v jednání je i možnost hlídání dětí našich coworkerů. Zájemci si mohou u nás nezávazně a zdarma vyzkoušet jeden den. Jinak všechny novinky se dozví zde na našem webu či facebooku.